به پايگاه اطلاع رساني نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه کاشان خوش آمديد            اللَّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن صَلَواتُکَ علَیهِ و عَلی آبائِهِ فِي هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِي كُلِّ سَاعَةٍ وَلِيّاً وَ حَافِظاً وَ قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِيلًا وَ عَيْناً حَتَّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَ تُمَتعَهُ فِيهَا طَوِيلا
<a href="2270/رهبر-معظم-انقلاب-اسلامی-در-دیدار-سران-قوا-و-جمعی-از-مسئولان-و-کارگزاران-نظام:/">رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار سران قوا و جمعی از مسئولان و کارگزاران نظام:</a><a href="2267/با-حکم-رهبر-معظم-انقلاب-اسلامی؛/">با حکم رهبر معظم انقلاب اسلامی؛</a><a href="2264/رهبر-معظم-انقلاب-اسلامی-در-دیدار-شرکت-کنندگان-در-کنگره-«نقش-شیعه-در-پیدایش-وگسترش-علوم-اسلامی»:/">رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در کنگره «نقش شیعه در پیدایش وگسترش علوم اسلامی»:</a><a href="2262/رهبر-معظم-انقلاب-اسلامی-در-دیدار-دست‌اندرکاران-کنگره-بزرگداشت-آیت‌الله-شیخ-غلامرضا-یزدی:/">رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار دست‌اندرکاران کنگره بزرگداشت آیت‌الله شیخ غلامرضا یزدی:</a>

اولین جلسه هم اندیشی اساتید دانشگاه کاشان در سال 94 برگزار شد.

اولین جلسه هم اندیشی اساتید دانشگاه کاشان به همت کانون بسیج اساتید دانشگاه و همکاری دفتر هم اندیشی اساتید دانشگاه برگزار گردید.در این جلسه که مورخ سه شنبه 94/2/22 و با حضور مسئول محترم نهاد رهبری دانشگاه و جمعی از اساتید و مدیر کانون بسیج اساتید بر گزار شد ، حجت الاسلام و المسلمین میرزا محمدی استاد و پژوهشگر حوزه و دانشگاه در خصوص بصیرت در دین به ایراد سخنرانی پرداختند .

میرزا محمدی هدف مبعث پیامبررا توسعه اخلاق بیان کرد و با توجه به  تعریف اخلاق در اسلام افزود: واژه اخلاق از خلق می آید. در نظام ارزشی ما رفتارهایی خوب نامیده میشود که منشاء آن یک سرشت خوب باشد.

پژوهشگر حوزه و دانشگاه با اشاره به فرمایشات علامه طباطبایی  (ره) در زمینه اخلاق گفت : روح مثل مومی است که ما با اخلاق خود بدان شکل می دهیم .پاداش و جزا تکوینی است نه قرار دادی.ساختن بهشت وجهنم هر فردی حاصل تولید خود اوست .

وی به آیه 53 سوره نحل و 164 سوره آل عمران اشارهکرد و افزود : خداوند نعمتهای زیادی به شریعت عرضه کرده است ، اما در میان سه نعمت را مهم تر از بقیه یادآور می شود که عبارتند از :

1- امامت (آیه 5 سوره قصص)

2- هدایت (آیه 17 سوره حجرات )

3-ولایت (آیه 164 سوره آل عمران)

وی در ادامه با تآکید براینکه قرآن یکی از صفات پیامبر را دعوتگری بیان می کند یادآورشد : البته نه بر مبنای زرو سیم و نه بر مبنایزور و تزویر.از آن جمله است که  در آیه 108 سوره یوسف ویژگیهای داعی الی الله را اینچنین می فرماید :

1- راهش مبهم نباشد

2-دعوت به خدا کند نه به خود

3-برای مردم شعار ندهد

4-دعوت او بر مبنای بصیرت باشد

وی همچنین خاطرنشان کرد :پیامبر در 82 غزوه و سریه حضورداشتند ولی در هیچیک به زور شمشیر ، کسی را وادار به قبول اسلام نکرد.  باطل ماندگارنیست ، شریعت نبوی حق است و خداوند بشارت داده که آینده بشریت متعلق به دین محمدی است که جهانشمول است .

میرزا محمدی باتوجه با اینکه خداوند متعال ابزار درک بشر را بصیرت قرار داده است افزود :معنای لغوی و اصطلاحی بصیرت عبارت است از : از روی آگاهی سخن گفتن، باور قلبی ، زرهی که پوشیده می شود و شما را از گناه دور نگه می دار دو بصیرت در همه چیزکاربرد دارد: اقتصاد ،فرهنگ ، تربیت ،سیاست و...

وی نمونه بارز بصیرت دینی رابه فرموده حضرت زهرا (س) ، امیر المومنین (ع) دانست و بیان داشت که اینجا سوالی مطرح می شود که چه کنیم تا اهل بصیرت باشیم ؟

پژوهشگر حوزه و دانشگاه در پاسخ به این سوال گفت :1-محکم بودن در دینداری  2-اعتدال (عدم افراط و تفریط ) . شهید مطهری می فرماید جامعه ما غالبا از خروج از اعتدال است که ضربه می خورد و دچار فساد و تباهی می شود .راه رسیدن به این اعتدال فهم کامل دین  است .

لازم بذکراست جلسه هم اندیشی اساتید دانشگاه کاشان به همت کانون بسیج اساتید وهمکاری دفتر هم اندیشی اساتید دانشگاه در روز سه شنبه 22/2/94 و با حضور حدود 80 نفر از اساتید در سالن کنفرانس ریاست دانشگاه کاشان برگزار شد .ارسال شده در مورخه : دوشنبه، 28 ارديبهشت ماه، 1394 توسط samadiyan  پرینت
 
نام شما: [ کاربر جدید ]

نام شما (ضروری): 
ایمیل شما (ضروری): 
نظر:
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

پرسمان

جرعه هاي ناب

پايگاه هاي مرتبط

leader.ir

دانشگاه کاشان

آمار کاربران
جستجو در سايت