به پايگاه اطلاع رساني نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه کاشان خوش آمديد            اللَّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن صَلَواتُکَ علَیهِ و عَلی آبائِهِ فِي هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِي كُلِّ سَاعَةٍ وَلِيّاً وَ حَافِظاً وَ قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِيلًا وَ عَيْناً حَتَّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَ تُمَتعَهُ فِيهَا طَوِيلا
<a href="2280/رهبر-معظم-انقلاب-اسلامی-در-خطبه‌های-نماز-عید-سعید-فطر:/">رهبر معظم انقلاب اسلامی در خطبه‌های نماز عید سعید فطر:</a><a href="2279/رهبر-معظم-انقلاب-اسلامی-در-دیدار-اساتید-و-اعضای-هیئت‌های-علمی-دانشگاهها:/">رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار اساتید و اعضای هیئت‌های علمی دانشگاهها:</a><a href="2277/رهبر-معظم-انقلاب-اسلامی-در-اجتماع-عظیم-مردم-در-مراسم-سالگرد-عروج-ملکوتی-امام-خمینی(ره):/">رهبر معظم انقلاب اسلامی در اجتماع عظیم مردم در مراسم سالگرد عروج ملکوتی امام خمینی(ره):</a><a href="2276/رهبر-معظم-انقلاب-اسلامی-در-دیدار-جمعی-از-شاعران-و-استادان-زبان-و-ادب-پارسی:/">رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار جمعی از شاعران و استادان زبان و ادب پارسی:</a>

کارگاههای آموزشی قبل از ازدواج برگزار شد.

به همت واحد مشاوره و ازدواج حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان برگزار شد : کارگاههای آموزشی قبل از ازدواجبه گزارش خبرنگارواحد اطلاع رساني حوزه علوم اسلامي دانشگاهيان ،سلسله جلسات کارگاهی توانمندسازی قبل از ازدواج در سالن اجتماعات دانشکده زبان وادبیات خارجه برگزار شد .

در این کارگاهها  که با استقبال گسترده و حضور چشمگیر دانشجویان دانشگاه ومعرفت جویان حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان مواجه شد، در راستای ارتقای آگاهی دانشجویان در رابطه با مهارتها و شناخت قبل از ازدواج طی مدت 3 جلسه مباحث  1. بررسی موانع مادی سرعت گیرهای مادی قبل از ازدواج 2. مزایا و معایب ازدواج راه دور و 3. عشق قبل از ازدواج  از سوی کارشناسان مرکز مشاوره دانشگاه و حوزه به بحث گذاشته شد .

حجت الاسلام فرجی در سومین روز از این کارگاه با موضوع عشق قبل از ازدواج اظهارداشت : سوالی که مطرح است درقبل از ازدواج این است که آیا روابط میتواند مثبت باشد و ما میگوییم این روابط در چه حد باشد ،در حد یک آشنایی صورت بگیرد یا روابط تبدیل به یک ارتباط عاطفی بشود که رابطه در حد آشنایی اولیه باشد خوب است و مطبوع، ولی اگر رابطه عاطفی باشد انسان یک آسیب عاطفی میخورد و به راحتی قابل جبران نیست .

مدیر مرکز حوزه های علمیه کاشان افزود : سه مرحله برای عشق وجود دارد : عشق، مودت ومحبت. عشق به هرچیزی امکان دارد مثلا عشق به فلان ماشین یا چیزهای دیگر ولی محبت ،عشق به یک جاندار است مانند محبت به یک حیوان مثلا  دادن دانه به گنجشگ . ولی مودت ، محبت و عشق دو طرفه است وبه عشقی میگویند که به عینه خودش جواب میگیرد . هدف ما عشقی است که تبدیل به مودت باشد ونظرقرآن کریم نیز همین است.

کارشناس و مشاوره خانواده و ازدواج همچنین بیان داشت : انسانها عاشق یکدیگر نمیشود مگر با صفات الهی . مثل اینکه طرف مقابل مهربان یا بخشنده است پس او را دوست داریم، در واقع این مهربانی ازصفات خدا است . این عشق هایی که ما تنظیم میکنیم همه از صفات خداوند است که در وجود انسان تجلی پیدا میکند و ما درواقع عاشق خود انسان ها نمیشویم بلکه عاشق صفات آنها میشویم .

وی  در ادامه گفت : معیار هایی که قبل از ازدواج داریم سنخیت و آمادگی هاو طلب هایی که در انسان هست مارا ناخواسته به سمت گزینه هایی که ما برای خود انتخاب کنیم میبرد . مانند نیاز درونی که احساس میشود و کسی که احساس نیاز درونی دارد برای خودش برنامه ریزی می کند که به آن آرمان می گوییم. آرمان های قبل از ازدواج، لذا اگر منجر شود به عشق کاذبی که از لحاظ عاطفی ضربه می زند به دختر و پسرچیز مطلوبی نیست. ولی اگر ارتباط در بحث آشنایی بیشتر و ارتباط بیشتر باشد و منجر به ارتباط عاطفی شودکه دلی گرفته شود اینجا نیز آسیب میباشد و لذا ارتباط اولی در این حد که شناخت اولیه باشد مطلوب است.

خانم قربانی کارشناس مشاور جلسه در این برنامه هم بیان داشت : در رابطه با تعریفی که آقای فرجی از عشقی که نباید باشدودانشجوها دارند با یکدیگر متفاوت است وافزود : عشق را اگر بخواهیم تعریف کنیم این است که برای هرشخصی متفاوت است .ودربحث روانشناسی گزینه ای داریم بنام جذابیت که تعریف های زیادی برای آن شده است و این جذابیت سبب میشود به ارتباط اولیه و اینکه  به عشق تبدیل شود نیاز به زمان زیادی دارد.

مشاور دانشگاه در پایان خاطر نشان کرد : عشق یک یافته درونی است که نمی شود منکر آن شد ، اما انتخاب عشق و معیار عشق وهمچنین عاشق شدن گزینه های جامع و کاملی می خواهد. عشق واقعی همان نیاز درونی است که انسان پیدا میکند برای تشکیل یک زندگی پایدار و ارتباط اولیه بخشی از حقایق تشکیل زندگی است و انسان برای تشکیل زندگی موفق خود نیاز به تحقیقات میدانی و ارتباط بیشتر با خانوادها دارد تا منجر به شناخت کامل شود.

دانشجویان و معرفت جویان حوزه علوم اسلامی دانشگاه کاشان درادامه به بیان دیدگاهها و نظرات خود در در قالب پرسش های کتبی و شفاهی از کارشناسان و مشاورین حوزه ودانشگاه پرداختند.

در این جلسات شرکت کنندگان از حضور خانم یزدانپرستی (دوجلسه)، حجت الاسلام والمسلمین ابن علی (دوجلسه) ، آقای اسماعیلی و آقای پوران،خانم قربانی وحجت الاسلام و المسلمین فرجی (یک جلسه) بهره مند شدند.همچنین در جلسه دوم از دو زوج دانشجویی که ازدواج راه دور داشتند و جلسه سوم از خانواده آقای مهدی سعیدی که موفق به کسب رتبه نخست کتاب دانشجوی دانشگاه کاشان در جشنواره کتاب سال فرهنگی دانشجویان سراسر کشور شدند دعوت وبعد از شنیدن تجربیات این زوج های موفق ، از ایشان تقدیر شد . 

لازم بذکر است کارگاههای آموزشی ازدواج به همت مرکز مشاوره و ازدواج حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان و در راستای طرح همسان گزینی برگزار می شود.ارسال شده در مورخه : دوشنبه، 29 خرداد ماه، 1396 توسط admin  پرینت
 
نام شما: [ کاربر جدید ]

نام شما (ضروری): 
ایمیل شما (ضروری): 
نظر:
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

اطلاعیه ها

پرسمان

جرعه هاي ناب

پايگاه هاي مرتبط

leader.ir

دانشگاه کاشان

آمار کاربران
جستجو در سايت