به پايگاه اطلاع رساني نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه کاشان خوش آمديد            اللَّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن صَلَواتُکَ علَیهِ و عَلی آبائِهِ فِي هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِي كُلِّ سَاعَةٍ وَلِيّاً وَ حَافِظاً وَ قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِيلًا وَ عَيْناً حَتَّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَ تُمَتعَهُ فِيهَا طَوِيلا
<a href="2270/رهبر-معظم-انقلاب-اسلامی-در-دیدار-سران-قوا-و-جمعی-از-مسئولان-و-کارگزاران-نظام:/">رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار سران قوا و جمعی از مسئولان و کارگزاران نظام:</a><a href="2267/با-حکم-رهبر-معظم-انقلاب-اسلامی؛/">با حکم رهبر معظم انقلاب اسلامی؛</a><a href="2264/رهبر-معظم-انقلاب-اسلامی-در-دیدار-شرکت-کنندگان-در-کنگره-«نقش-شیعه-در-پیدایش-وگسترش-علوم-اسلامی»:/">رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در کنگره «نقش شیعه در پیدایش وگسترش علوم اسلامی»:</a><a href="2262/رهبر-معظم-انقلاب-اسلامی-در-دیدار-دست‌اندرکاران-کنگره-بزرگداشت-آیت‌الله-شیخ-غلامرضا-یزدی:/">رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار دست‌اندرکاران کنگره بزرگداشت آیت‌الله شیخ غلامرضا یزدی:</a>

سخنرانی آيت‌الله مهدوی كنی در همایش نظریه بیداری اسلامی(25-2-91)

آيت‌الله محمدرضا مهدوی كنی، رئيس مجلس خبرگان رهبری امروز يكشنبه 24 ارديبهشت‌ماه در همايش «نظريه بيداری اسلامی در انديشه سياسی حضرت امام(ره) و حضرت آيت‌الله‌العظمی خامنه‌ای» در سخنانی به موضوع تأثير مرجعيت شيعه بر روند تكامل تاريخ بيداری اسلامی پرداخت.وی در اين سخنان با بيان اينكه كلمه‌ای به معنای بيداری در قرآن كريم نيامده است، اظهار كرد: آنچه می‌توان در اين معنا در قرآن ديد، قيام و اقامه است؛ واژه قيام در هشت مورد آمده است كه به معانی برخاستن، بيدارشدن و تحرك داشتن است كه از اين معانی برداشت می‌شود كه قيام يعنی تحول هدفمند و پويا و حركت از يك مرحله به مرحله‌ای بالاتر و بهتر.

آیت‌الله مهدوی كنی با تأكيد بر اينكه كسی كه بخواهد تحول ايجاد كند بايد سختی‌ها را تحمل كند، گفت: اولين موعظه خداوند به پيامبر(ص) اين است كه قيام كنيد و برخيزيد و بعد قيام، احيای تفكر دينی است.

رئيس مجلس خبرگان رهبری با اشاره به نقش فطرت انسانی در بيداری افزود: فطرت انسانی عطيه‌ای الهی و استعدادی پويا است كه نياز به تحريك دارد و اينكه بيداری تنها بر اساس فطرت انسانی شكل گرفته است، حرف‌های انحرافی است؛ بيداری اين فطرت به دست انبيا و اولياست.

وی با تأكيد بر اينكه اگر فطرت را رها كنيد، فطرت منحرف می‌شود، خاطرنشان كرد: بايد فطرت سالم نگه داشته شود و اين سلامتی نياز به رهبری دارد؛ اين رهبری بسيار مهم است، اينكه فطرت انسان‌ها به وسيله اوليا و انبيا بيدار، راهنمايی و هدايت شود، برای شيعيان بسيار مهم است، در غير اين صورت منحرف خواهد شد.

رئيس مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: تكيه بر فطرت انسانی انحراف از روش قرآنی است؛ آنچه امروز فطرت‌ها را می‌تواند بيدار و هدايت كند، ولايت مطلقه است؛ مسئله ولايت فقيه امری مسلم برای شيعيان و امتياز شيعيان است.

مهدوی كنی با بيان اينكه ولايت فقيه در زمان شيخ مفيد و شيخ صدوق مطرح بوده منتها آنچه كه در گذشته نبوده نظريه‌پردازی در مسئله ولايت فقيه و اجرای ولايت بود، اظهار كرد: آنچه كه در مسئله ولايت مطلقه عامه مهم است، نظريه‌پردازی است كه به تناسب اوضاع و احوال بتوان ولايت را پياده كرد و جمود نداشته باشيم.

وی اظهار كرد: دنيا رو به تحول است و بايد ما اين تحول را بپذيريم و مطابق آن در راستای ولايت حركت كنيم؛ كاری كه امام(ره) كرد و منشأ بيداری اسلامی و جهانی شدند؛ اين است كه امام(ره) نظريه‌پردازی كردند و در نجف بحث حكومت اسلامی را نوشتند، بحث كردند كه حكومت برای ولايت فقيه است. ايشان اثبات كردند كه فقيه می‌تواند حكومت كرده و جامعه را به تناسب زمان اداره كرد.

دبيركل جامعه روحانيت مبارز ادامه داد: امروز مردم‌سالاری دينی مطرح است؛ مطلبی كه باعث شد حكومت به دست مردم بيفتد و سرّ بقای انقلاب و اثرش در جوامع ديگر اسلامی نيز اين مسئله است و از همين امر می‌شود برای ساير كشورها در ايجاد يك حكومت مردمی دينی الگو گرفت.

وی با بيان اينكه امام(ره) مطرح می‌كردند كه با احساسات تنها نمی‌توان كشور را اداره كرد و بايد از كارشناسان و علما مشورت گرفت، اظهار كرد: امروز نيز رهبر معظم انقلاب با صاحب‌نظران و كارشناسان مشورت می‌كنند.

رئيس مجلس خبرگان رهبری در بخش ديگری از سخنان خود تضعيف رهبری و نهادهای مربوط به رهبری را تضعيف نظام بيان كرد و گفت: بيداری اسلامی مهم است و همانطور كه در اصل آن نقش داشتيم، برای هدايت آن نيز بايد نقش داشته باشيم، برای آن متحد باشيم و خواسته‌های شخصی و گروهی خود را با مقام معظم رهبری منطبق كنيم و اين مسئله مهمی برای پيشرفت است؛ چرا كه وقتی اختلاف به وجود می‌آيد دشمن سوءاستفاده می‌كند.

وی در پايان خاطرنشان كرد: امام(ره) با همه اينكه سخت‌گير بودند اما جمع بين ما را لازم می‌دانستند؛ ايشان توصيه داشتند انقلاب راه خود را باز كرده است و امروز هم دشمنان شايد حركت‌های ايضايی داشته باشند اما به اين انقلاب آسيبی نمی‌رسانند.ارسال شده در مورخه : دوشنبه، 25 ارديبهشت ماه، 1391 توسط admin  پرینت
 
نام شما: [ کاربر جدید ]

نام شما (ضروری): 
ایمیل شما (ضروری): 
نظر:
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

پرسمان

جرعه هاي ناب

پايگاه هاي مرتبط

leader.ir

دانشگاه کاشان

آمار کاربران
جستجو در سايت