دیدار رئیس و مسئولان قوه قضائیه با رهبر معظم انقلاب(۱۱-۴-۹۱)

۱۱ تیر ۱۳۹۱ | ۱۶:۳۷ کد : ۱۴۸۶۳ اینترنت
تعداد بازدید:۷۴۸
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس، مسئولان عالی و قضات قوه‌ی قضاییه، ارتقاء دستگاه قضایی به منظور تحقق عدالت قضایی در جامعه را مهم‌ترین هدف برشمردند و ضمن تبیین برخی نکات مهم برای رسیدن به این هدف، همکاری همه‌ی دستگاه‌ها و به‌ویژه قوای سه‌گانه را در شرایط کنونی فریضه و لازم دانستند و تأکید کردند:

 دولت، مجلس و قوه‌ی قضاییه، همه در جبهه‌ی واحد دفاع از اسلام، ملت ایران و استقلال و هویت كشور در مقابل تلاش همه‌جانبه‌ی قدرت‌های استكباری قرار دارند و باید با پرهیز از مسائل حاشیه‌ای و اختلافی به یكدیگر كمك كنند.

در این دیدار كه در تالار اماكن متبركه‌ی آستان قدس رضوی سلام‌الله‌علیه‌ در مشهد مقدس و در سالروز شهادت آیت‌الله بهشتی و 72 تن از یاران انقلاب اسلامی در هفتم تیر سال 1360 برگزار شد، رهبر انقلاب اسلامی ضمن تجلیل از شهید بهشتی و شهدای هفتم تیر، ارتقای قوه‌ی قضاییه و تحقق عدالت قضایی مورد نظر نظام اسلامی را زمینه‌ساز حل‌شدن بسیاری از مشكلات و برچیده شدن مفاسد دانستند و افزودند: با توجه به ظرفیت‌های موجود در كشور، قطعاً می‌توان با تلاش و ابتكار و به‌كارگیری ظرفیت‌ها، به هدف بزرگ ارتقای دستگاه قضایی رسید.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در تشریح زیرساخت‌های مورد نیاز برای ارتقای قوه‌ی قضاییه خاطرنشان كردند: تدوین برنامه‌ای جامع، كامل، دقیق و همه‌جانبه، یكی از اساسی‌ترین كارها برای ارتقای این قوه است.

ایشان تأكید كردند: تدوین برنامه‌ی جامع، كار بسیار مهمی است، اما مهم‌تر از آن، اجرایی و عملیاتی شدن این برنامه‌ی جامع و حركت شتابنده برای اجرای آن است.

رهبر انقلاب اسلامی افزودند: منظور از حركت شتابنده، شتابزدگی در حركت نیست. بنابراین باید باحوصله و دقت، اما بدون تأخیر این كار انجام شود.

رهبر انقلاب اسلامی اتقان احكام قضایی را یكی دیگر از پیش‌نیازهای ارتقای قوه‌ی قضاییه برشمردند و خاطرنشان كردند: احكام قضایی باید از آن‌چنان استحكام محتوایی برخوردار باشند كه اگر در معرض نظر متخصصان امور فقهی و حقوقی قرار گیرند، قاضی صادركننده‌ی آن هیچ دغدغه‌ای نداشته باشد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأكید كردند: تصمیم برای اتقان احكام دادگاه‌ها باید در قوه‌ی قضاییه فراگیر شود، زیرا نقض مكرر احكام دادگاه‌های بدوی نشان‌دهنده‌ی نقض محتوایی و شكلی احكام است.

ایشان همچنین با تأكید بر لزوم كاهش توسل به زندان در مجازات‌ها، به عنوان یك سیاست جاری در قوه‌ی قضاییه خاطرنشان كردند: باید تا آن‌جا كه ممكن است، مجازات زندان به حداقل برسد، زیرا زندان یك پدیده‌ی نامطلوب است و تبعات گسترده‌ای برای زندانیان، خانواده‌های آنان و حتی محیط كار افراد دارد.

رهبر انقلاب اسلامی حفظ آبروی افراد را یكی از مسائل بسیار حساس و مهم برشمردند و خاطرنشان كردند: بخش قابل توجهی از این موضوع، متأسفانه به فضاسازی‌ها و شایعه‌سازی‌های برخی مطبوعات و پایگاه‌های رایانه‌ای مربوط می‌شود، اما قوه‌ی قضاییه نباید به هیچ وجه تحت تأثیر این جوسازی‌ها قرار گیرد.
امروز آمريكا همه‌ى نيروى خود را متمركز كرده است براى اينكه بتواند به خيال خود جمهورى اسلامى را محاصره‌ى اقتصادى كند. خودشان محاصره‌اند، خودشان دچار مشكلند. امروز اروپا و آمريكا دچار مشكلات اساسى و غير قابل حلند؛ حقيقتا هم مشكلات آنها قابل حل نيست... [متن كامل سخنرانی]

ایشان كادرسازی برای مناصب مدیریتی و مسئولیت‌های ارشد قوه‌ی قضاییه را از دیگر لوازم ارتقای دستگاه قضایی برشمردند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بخش دیگری از سخنان خود همكاری قوای سه‌گانه را یكی از نیازهای كنونی كشور دانستند و افزودند: امروز قدرت‌های زورگوی دنیا تمام توان خود را متمركز كرده‌اند تا شاید بتوانند به نظام جمهوری اسلامی و به حركت عظیم آن كه الهام‌بخش دنیای اسلام است، خدشه‌ای وارد كنند.

ایشان بیداری كنونی در دنیای اسلام و شوق روزافزون توده‌های مردم به آرمان‌های اسلامی را نتیجه‌ی حركت پیش‌رونده‌ی جمهوری اسلامی ایران در افكار عمومی دنیای اسلام دانستند و خاطرنشان كردند: هر موفقیت و یا پیشرفت علمی نظام اسلامی، حركت‌های عظیم اجتماعی مردم همچون انتخابات پرشور و همچنین ایستادگی و مقاومت جمهوری اسلامی در مقابل زورگویی‌های استكبار، هركدام مشوقی برای ملت‌ها به منظور پیگیری استقلال بر پایه‌ی اسلام است و بر همین اساس، قدرت‌های زورگو تمام توان خود را بر ملت ایران متمركز كرده‌اند تا شاید این كانون اصلی را از رونق بیندازند.

رهبر انقلاب اسلامی جنجال‌های مختلف بر ضد نظام اسلامی به‌ویژه در زمینه‌ی حقوق بشر و انرژی هسته‌ای را در همین چهارچوب ارزیابی و تأكید كردند: این قدرت‌های زورگو كه به‌دروغ نام خود را جامعه‌ی جهانی می‌گذارند، تلاش دارند جمهوری اسلامی ایران را از پشتوانه‌ی مردمی خود محروم كنند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در تشریح این توطئه افزودند: هدف اصلی قدرت‌های استكباری از اعمال تحریم‌ها، مردم ایران هستند تا فشارها باعث شود كه مردم بستوه بیایند و از نظام اسلامی جدا شوند، اما به فضل الهی در این توطئه نیز شكست خواهند خورد، زیرا آنها مردم و مسئولان ما را همچنان نشناخته‌اند.

ایشان تأكید كردند: این خدعه‌ی دشمن برای مردم به‌خوبی شناخته شده است و به همین دلیل مردم در عرصه‌های مختلف حضور پرشورتری دارند و مسئولان نیز حقاً و انصافاً تمام تلاش خود را به كار گرفته‌اند.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به تلاش همه‌جانبه‌ی آمریكا برای محاصره‌ی جمهوری اسلامی ایران افزودند: آنها خودشان امروز در محاصره‌ی مشكلات جدی و غیر قابل حل هستند، در حالی كه ایران به لطف خداوند، همه‌ی امكانات مورد نیاز را در اختیار دارد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای امكانات و ثروت داخلی، مردم خوب، وجود منابع انسانی و نداشتن بدهكاری جهانی را از نقاط قوت ایران برشمردند و افزودند: در شرایط كنونی دشمن با همه‌ی توان وارد میدان شده تا دسترسی جمهوری اسلامی به این منابع و نقاط قوت را كاهش دهد، اما از طرف دیگر مسئولان هم تمام توان خود را به كار گرفته‌اند تا این توطئه خنثی شود.

ایشان تأكید كردند: در چنین شرایطی، همكاری همه‌ی دستگاه‌ها و قوای سه‌گانه لازم، فریضه و قطعی است.

رهبر انقلاب اسلامی افزودند: هرگونه واگرایی نیروها و قوای سه‌گانه از یكدیگر به ضرر كشور است. بنابراین همه باید با یكدیگر همكاری كنند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأكید كردند: دولت، مجلس و قوه‌ی قضاییه، همه در یك جبهه و آن هم جبهه‌ی دفاع از اسلام، ملت شریف ایران و استقلال و هویت كشور قرار دارند و بر همین اساس، كمك به یكدیگر باید اصل قرار گیرد و برخی بگومگوها و خدشه‌ها در كار یكدیگر حذف شوند .

ایشان خاطرنشان كردند: اگر هر یك از طرف‌ها بخواهد دائماً به كار طرف دیگر بپردازد، مشكل حل نخواهد شد. بنابراین هر یك از قوا از جمله قوه‌ی قضاییه باید وظیفه‌ی خود را به طور كامل انجام دهند و با قوای دیگر همكاری كنند.

رهبر انقلاب اسلامی بار دیگر بر تخلف‌ناپذیر بودن وعده‌ی الهی مبنی بر یاری تلاش‌كنندگان در راه حق تأكید كردند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین از تلاش‌های رئیس قوه‌ی قضاییه و مسئولان، قضات و كاركنان دستگاه قضایی تشكر و قدردانی كردند.http://farsi.khamenei.ir/ndata/news/20094/A/13910407_1220094.jpg

در ابتدای این دیدار، آیت‌ا‌لله آملی لاریجانی رئیس قوه‌ی قضاییه در گزارشی از عملكرد سه‌ سال اخیر دستگاه قضایی، ضمن اشاره به دو عامل مهم و مورد تأكید رهبر معظم انقلاب، از جمله «حفظ اقتدار قوه‌ی قضاییه» و «اعتماد عمومی جامعه»، مجموعه‌ای از اقدامات دستگاه قضایی را برای رسیدن به این اهداف تشریح كرد.

رئیس دستگاه قضا بهره‌گیری از فناوری‌های نوین، توسعه و بازسازی، توجه ویژه به موضوع نظارت، راه‌اندازی معاونت مطالعات راهبردی، تدوین برنامه‌ی جامع، برخورد قاطع با مفاسد اقتصادی و مقابله‌ی بی‌امان با قاچاقچیان و برهم‌زنندگان امنیت اجتماعی، ساماندهی مسائل مرتبط با ثبت اسناد و املاك در كشور، توجه ویژه به موضوع پیشگیری از جرائم و حضور فعال در مجامع بین‌المللی برای مقابله با هجمه‌ی غرب در خصوص حقوق بشر را از جمله اقدامات دستگاه قضا برشمرد.

نظر شما :