دیدار شرکت‌کنندگان در اجلاس جهانی زنان و بیداری اسلامی با رهبر معظم انقلاب(۲۴-۴-۹۱)

۲۴ تیر ۱۳۹۱ | ۱۰:۵۱ کد : ۱۴۸۶۴ اینترنت
تعداد بازدید:۸۹۱
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار بیش از هزار نفر از زنان نخبه، فرهیخته و مجاهد دنیای اسلام، نقش زنان را در حرکت عظیم بیداری اسلامی بی‌بدیل خواندند و با اشاره به تجربه‌ی بسیار پربرکت حضور زنان ایران در پیروزی و تداوم انقلاب اسلامی تأکید کردند:

تداوم، ‌تقویت و گسترش حضور زنان در حركت مبارك بیداری اسلامی بی‌تردید پیروزی‌های فراوانی را برای ملت‌های مسلمان به دنبال خواهد آورد.


ایشان اجتماع زنان فرهیخته و مسلمان ۸۵ كشور جهان را در اجلاس بین‌المللی زنان و بیداری اسلامی، فرصتی بسیار مهم و مغتنمی برای شناخت و آشنایی بیشتر زنان دنیای اسلام با یكدیگر دانستند و افزودند: آشنایی و تعامل ایجادشده در این اجلاس را مقدمه‌ای برای ایجاد حركتی مؤثر و ماندگار در روند احیای هویت و شخصیت زنان مسلمان قرار دهید.

رهبر انقلاب با اشاره به تلاش صد ساله، پیچیده و همه‌جانبه‌ی غرب برای دور كردن زنان مسلمان از هویت اسلامی تأكید كردند: تلاش بانوان نخبه‌ی جهان اسلام برای احیای این هویت، بزرگ‌ترین خدمت به امت اسلامی است، چرا كه احساس هویت، آگاهی و بصیرت زنان مسلمان تأثیری شگرف و مضاعف بر جریان بیداری اسلامی و عزت و كرامت امت اسلام خواهد داشت.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای نگاه غرب به زن را نگاهی اهانت‌آمیز دانستند و خاطرنشان كردند: غربی‌ها در عمق فرهنگ خود، زن را كالا و وسیله‌ای برای تمتع مرد می‌دانند و همه‌ی ابزارها و امكانات خود را برای تحقق این هدف به كار گرفته‌اند، اما در حركتی مزورانه بر این نگاه منحط، ناقص و گمراه‌كننده، نام آزادی گذاشته‌اند؛ هم‌چنان كه بر جنایاتی نظیر قتل و غارت ملت‌ها، چپاول ثروت‌های كشورها و لشكركشی و تحمیل جنگ نیز نام‌های فریبنده‌ای مثل آزادی‌طلبی، حقوق بشر و دموكراسی می‌گذارند.

رهبر انقلاب اسلامی نگاه اسلام به زن را در نقطه‌ی مقابل نگاه غرب به این مقوله برشمردند و تأكید كردند: اسلام به زن نگاهی عزت‌بخش، كرامت‌آفرین و رشددهنده دارد و برای زن هویت و شخصیتی مستقل قائل است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با استناد به تجربه‌ی موفق حضور زنان فرهیخته و مؤمن ایرانی در عرصه‌های مختلف علمی، سیاسی و مدیریتی افزودند: زن در محیط اسلامی رشد علمی، شخصیتی، اخلاقی، سیاسی می‌یابد و در اساسی‌ترین مسائل اجتماعی در صفوف مقدم قرار دارد، اما همچنان زن باقی می‌ماند و به این مسئله افتخار می‌كند.

ایشان متلاشی شدن خانواده‌ها در غرب و افزایش فرزندان بی‌هویت را از جمله نتایج نگاه فرهنگ غربی به زن دانستند و افزودند: غرب از همین نقطه سخت‌ترین ضربات را خواهد خورد و در روند تدریجی بروز پیامدهای حوادث اجتماعی، دچار فروپاشی خواهد شد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، زن و مرد را در نگاه اسلام دارای خصوصیات مشترك انسانی برشمردند و افزودند: زن و مرد هركدام بر اساس خصوصیات جسمانی خود، در ادامه‌ی آفرینش، رشد و تعالی انسان و حركت تاریخ نقش خاصی به عهده دارند كه در این میان نقش زن یعنی تداوم بخشیدن به نسل انسان، از نقش مرد مهم‌تر است.

ایشان افزودند: ضوابط اسلام درباره‌ی خانواده و محدودیت‌های روابط جنسی را باید از این دید، مطالعه و درك كرد.

رهبر انقلاب اسلامی، روشن كردن و برجسته ساختن نقش زن از نگاه اسلامی را مهم‌ترین مسئولیت زنان نخبه و فرهیخته‌ی دنیای اسلام دانستند و با استناد به نقش اساسی زنان در تحولات ۳۳ سال اخیر ایران افزودند: نقش زنان در تحولات اجتماعی، انقلاب‌ها و حركت بیداری اسلامی نیز نقشی تعیین‌كننده است، چرا كه هرجا زنان در یك حركت اجتماعی حضوری آگاهانه می‌یابند، پیشرفت و پیروزی آن حركت تضمین شده است و این واقعیت ادامه و تقویت حضور زنان در تحولات مصر، لیبی، بحرین، یمن و دیگر نقاط دنیای اسلام را كاملاً ضروری می‌سازد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بیداری اسلامی را حركتی عجیب و بی‌نظیر برشمردند و تأكید كردند: این حركت به شرط آسیب‌شناسی صحیح و مقابله با خطرات و آفت‌ها، می‌تواند مسیر كنونی تاریخ را عوض كند.

رهبر انقلاب اسلامی با تجلیل از انقلاب ملت‌های مسلمان در شمال آفریقا و دیگر مناطق جریان بیداری اسلامی افزودند: مستكبران و در رأس آنها امریكا و صهیونیزم كه در مقابل این حركت عظیم، غافلگیر شده‌اند، با همه‌ی وجود سعی می‌كنند این حركت را مهار و بر آن موج‌سواری كنند.

ایشان كم‌كردن انگیزه‌های ملت‌ها برای تداوم حضور در صحنه و سرگرم كردن قشرهای مختلف مردم كشورهای منطقه به مسائل فریبنده یا اختلاف‌انگیز را از جمله روش‌های دنیای استكبار برای مهار بیداری اسلامی برشمردند و تأكید كردند: اگر ملت‌های مسلمان در مقابل این توطئه مقاومت كنند و همچنان در صحنه حضور داشته باشند، پیروزی آنها بر دنیای استكبار قطعی است، چرا كه قدرت شمشیر همه‌ی مستكبران در مقابل حضور و ایمان ملت‌ها كُند و ناكارآمد است.

رهبر انقلاب اسلامی، با اشاره به توطئه‌ها و اقدامات بی‌وقفه اما شكست‌خورده‌ی دشمنان اسلام و ایران در ۳۳ سال اخیر افزودند: غربی‌ها این روزها درباره‌ی تحریم ایران جنجال‌آفرینی می‌كنند، اما نمی‌فهمند كه خودشان ملت ایران را به واسطه‌ی تحریم‌های ۳۰ سال اخیر در مقابل هر تحریمی واكسینه كرده‌اند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: ملت ایران در سه دهه‌ی اخیر با جان، ‌مال و عزیزان خود در مقابل همه‌ی توطئه‌ها و تحریم‌ها ایستاده و پیشرفت كرده است، به گونه‌ای كه ما امروز نسبت به ۳۰ سال قبل، صدبرابر قوی‌تر هستیم.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به پیشرفت‌های كشور در زمینه‌های مختلف، خطاب به زنان فرهیخته و نخبه‌ی دنیای اسلام افزودند: امروز زن مسلمان ایرانی، سرافراز و عزتمند در همه‌ی عرصه‌های پیشرفت حضور دارد و زنان تحصیل‌كرده و نخبه‌ی این كشور، جزو مؤمن‌ترین و انقلابی‌ترین زنان ایرانی هستند و غرب با هزاران وسیله‌ی تبلیغاتی و بمباران خبری تلاش می‌كند این واقعیت را دیگرگون جلوه دهد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، با یادآوری تلاش‌های ناكام غرب برای منصرف كردن جمهوری اسلامی از حمایت از ملت فلسطین تأكید كردند: ما فارغ از مباحث انحرافی نظیر شیعه و سنی، در كنار همه‌ی برادران مسلمان خود ایستاده‌ایم.

رهبر انقلاب اسلامی تأكید كردند: ملت ایران و جمهوری اسلامی به لطف الهی در كنار ملت فلسطین، همه‌ی ملت‌های بیدارشده و انقلاب‌كرده و همه‌ی كسانی كه با امریكا و صهیونیزم مواجهه می‌كنند، ایستاده‌اند و از آنها دفاع می‌كنند و در این مورد ملاحظه‌ی هیچ‌ كس و هیچ قدرتی را نخواهند كرد.
 
در این دیدار همچنین خانم حجازی -دبیر همایش بین‌المللی زنان و بیداری اسلامی- با اشاره به حضور ۱۲۰۰ نفر از بانوان فرهیخته و فعال در عرصه‌های مختلف از ۸۵ كشور جهان در این همایش، گزارشی از مباحث مطرح‌شده در همایش بین‌المللی زنان و بیداری اسلامی و كمیسیون‌های تخصصی آن را ارائه كرد.

آقای دكتر ولایتی -دبیركل مجمع جهانی بیداری اسلامی- نیز در سخنانی با اشاره به برگزاری چهار همایش بین‌المللی از سال گذشته تاكنون در خصوص بیداری اسلامی گفت: مجمع جهانی بیداری اسلامی تلاش دارد تا با برگزاری این همایش‌ها، گفتمان بیداری اسلامی را نهادینه و بارور كند.
 
در ابتدای این دیدار تعدادی از شركت‌كنندگان در اجلاس بین‌المللی زنان و بیداری اسلامی از كشورهای مختلف به بیان دیدگاه‌ها و نظرات خود پرداختند. ایشان عبارت بودند از خانم‌ها:
هنا محیی صابر الشلبی – آزاده‌ی فلسطینی،
دكتر نجلی محمد كامل – عضو هیأت علمی دانشگاه از مصر،
هاجر عبدالكافی – دكترای حقوق و زندانی سیاسی از تونس،
حوریه محمد احمد – فعال سیاسی و مذهبی در یمن،
انسجام عبدالزهره جواد – فعال فرهنگی و رسانه‌ای در عراق،
وجدان میلاد – عضو هیأت علمی دانشگاه الزیتونیه از لیبی،
مادر شهید علی شیخ، نوجوان ۱۴ساله‌ی بحرینی،
و بتول الموسوی – فرزند شهید سید عباس موسوی از لبنان.
تأكید این سخنرانان بر نكات ذیل بود:
- تأثیر پیروزی انقلاب اسلامی ایران در بیداری اسلامی منطقه
- نقش و جایگاه برجسته‌ی زنان در قیام‌های اسلامی منطقه
- ضرورت وحدت كشورهای عربی و اسلامی بر مبنای اسلام
- اهمیت تبادل تجارب و دیدگاه‌های زنان مسلمان
- مقابله با توطئه‌های غرب برای تحریف فرهنگ و هویت اسلامی
- الگوگیری زنان انقلابی از حركت امام حسین علیه‌السلام و استقامت و پیام‌رسانی حضرت زینب سلام‌الله‌علیها

نظر شما :