روایت علی باقری از روز اول مذاکرات آلماتی ۲ (۱۷-۱-۹۲)

۱۷ فروردین ۱۳۹۲ | ۱۲:۴۳ کد : ۱۵۳۱۴ اینترنت
تعداد بازدید:۱۰۰۶
پیشنهادهای ایران مورد توجه ۱+۵ قرار گرفت/ ۱+۵ سوالات و ابهاماتش درباره بسته ایران را با جلیلی مطرح کرد

نخستین مرحله از دومین دور مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ در آلماتی که از حدود ساعت ۹ صبح  جمعه به وقت تهران در هتل ریکسوس این شهر آغاز شده بود، پیش از ظهر به پایان رسید.


به گزارش رجانیوز، معاون سیاست خارجی و امنیت بین الملل دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران درباره محتوای این سری از گفتگوها اعلام کرد: صبح جمعه در مرحله اول مذاکرات در آلماتی قزاقستان، آقای جلیلی پیشنهادهای مشخص جمهوری اسلامی ایران را برای آغاز دور جدید از «همکارهای گروه 1+5 با ایران» به طرف مقابل ارائه کرد.

دکتر علی باقری در این زمینه گفت: در نشست صبح مذاکرات، ایران پیشنهادهای مشخص خود برای آغاز دور جدیدی از همکاری‌های ایران و ۱+۵ را به طرف مقابل ارایه کرد.
معاون سعید جلیلی و عضو تیم مذاکره کننده ایران در جمع خبرنگاران اضافه کرد:‌‌ همان طور که از قبل توافق شده بود ایران و نمایندگان شش کشور گفت‌وگوهای خود را در آلماتی آغاز کردند. جمهوری اسلامی ایران چندماه قبل طرح جامعی را برای شکل‌گیری همکاری میان هفت کشور به طرف مقابل ارایه کرد. امروز نیز در نشست صبح دکتر جلیلی پیشنهادهای مشخص ایران را برای آغاز دور جدیدی از همکاری‌های ۱+۵ با ایران به طرف مقابل ارایه کردند. این پیشنهاد‌ها در چارچوب طرح کلی ایران در مسکو تنظیم شده بود که ارایه شد.

باقری گفت: در این جلسه طرف ایرانی بر لحاظ کردن سه عنصر آغاز، ابعاد و سرانجام روند گفت‌وگو‌ها تاکید کرد.

معاون مذاکره کننده ایران با ۱+۵ اظهار کرد: ایران بر این باور است آنچه به عنوان گام اعتماد ساز از آن یاد می‌شود، یعنی مجموعه اقداماتی که دو طرف باید با هم توافق کنند که انجام دهند، بخشی از راه حل جامع است، نه چیزی غیر از راه حل جامع یا در کنار آن. بر این اساس پیشنهادی که امروز صبح دکتر جلیلی به ۱+۵ ارایه کردند چارچوب مشخصی را ارایه کرد و طبیعی است گفت‌وگو‌ها امروز یا در صورت نیاز فردا ادامه می‌یابد تا دو طرف دیدگاه‌هایشان را تبادل کنند تا بستر جدیدی از همکاری‌ها شکل گیرد.


5+1 سوالات و ابهاماتش درباره بسته ایران را با جلیلی مطرح کرد

معاون دبیر شورای عالی امنیت ملی همچنین پس از پایان دور دوم مذاکرات روز اول، در گفت‌وگو با اخبار ساعت 21 گفت: گام‌های اعتمادساز طرفین باید «همزمان، هم‌وزن و هم‌جنس» باشد.

به گزارش خبرگزاری فارس، «علی باقری» معاون دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران امشب در گفت‌وگو با خبر ساعت 21، از ارائه پیشنهاد جامع ایران بر مبنای بسته مسکو خبر داد و گفت که این طرح «گام‌های ابتدایی» برای اجرای بسته پیشنهاد شده در مسکو را تبیین می‌کند.

باقری با اشاره به گفت‌وگوهای امروز (جمعه) بین جمهوری اسلامی ایران و 1+5 در آلماتی قزاقستان، گفت: در این دور جمهوری اسلامی ایران پیشنهادهای مشخص و راهگشایی را برای پیشبرد روند گفت‌وگوها ارائه کرد.

وی افزود: چند ماه گذشته ایران طرح جامعی را به نام طرح مسکو ارائه کرد. این طرح ابعاد مختلف روند گفت‌وگوها را در بر می گرفت و مبنا و چارچوب‌هایی را که لازم است گفت‌وگوها بر اساس آن استوار شود در دل آن دیده شده بود.

معاون جلیلی خاطرنشان کرد: برای شکل گیری گفت‌وگوهای جامع بین ایران و شش کشور برنامه عملیاتی ارائه شد که دربرگیرنده پیشنهادهای مشخص و راهگشایی برای حرکت گفت‌وگوها به سمت جلو بود. بر اساس آنچه که برخی نام گذاشته‌اند گام‌هایی اعتمادساز باید توسط دو طرف برداشته شود که این گام‌ها دور جدیدی از همکاری‌ها بین طرفین را شکل می‌دهد.

باقری اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران در این برنامه عملیاتی پیشنهادهای خود را به گونه‌ای تنظیم کرد که گام‌های متقابل به صورت هم جنس، متقابل و هم وزن برداشته شوند. ایران تاکید کرد که این گام‌های اعتمادساز به عنوان بخشی از راه‌حل جامع موضوع دیده و نگریسته شود تا ما را به هدف نزدیک کند. این گام‌ها بخشی جدا و در کنار راه‌حل جامع نیست و نباید اینگونه تلقی شود.

وی گفت: در جلسه صبح آقای جلیلی به صورت مشروح ابعاد این طرح عملیاتی را توضیح داد و در جلسه عصر نیز نمایندگان شش کشور سوالات و ابهامات خود را مطرح کردند که جلیلی به تفصیل به همه ابهام‌ها پاسخ داد و فرصتی شد که ابعاد و زوایای بیشتری از پیشنهادهای ایران برای همه توضیح داده و بیشتر تبیین شود.

معاون دبیر شورای عالی امنیت ملی همچنین اظهار داشت: در حاشیه این اجلاس دیدارهایی بین اعضای هیئت ایرانی و برخی از نمایندگان شش کشور برگزار شد. عصر امروز ملاقات خوبی با معان وزیر خارجه چین داشتیم. امشب نیز ملاقات پرمحتوایی با معاون وزیر خارجه روسیه داشتیم و احتمالا این دیدارهای دوجانبه ادامه پیدا کند و انتظار داریم که فردا دور دیگری از گفت‌وگوها برگزار شود تا دیدگاه‌های تکمیلی طرف مقابل را درباره پیشنهادهای مشخص جمهوری اسلامی داشته باشیم.

وی خاطرنشان کرد: امیدواریم طرف مقابل نسبت به این پیشنهادها برخوردی سازنده داشته باشد تا به نتایج ملموس دست یابیم.

منبع : رجانیوز


منبع: http://rajanews.com/


نظر شما :