معاون فرهنگی و سیاسی نهاد رهبری در نشست خبری

۳۰ آذر ۱۳۹۲ | ۰۹:۵۱ کد : ۱۵۶۲۰ اینترنت
تعداد بازدید:۴۸۸۶
مأوا: حجت الاسلام و المسلمین قریشی با بیان ایجاد وحدت حوزه و دانشگاه به انتشار بیش از ۴۸ کتاب پژوهشی برای پاسخ به شبهات دانشجویان اشاره کرد. همچنین وی از ۳۵۰۰دیدار دانشجویان با رهبر معظم انقلاب در روز اربعین و تمدید مهلت ثبت نام ازادواج دانشجویی خبر داد.
معاون فرهنگی و سیاسی نهاد رهبری در نشست خبری

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها (مأوا) حجت الاسلام سید مجید قریشی معاون فرهنگی و سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها به مناسبت 27 آذر سالروز شهادت دکتر مفتح و روز وحدت حوزه و دانشگاه در نشست مطبوعاتی با موضوع تمدن‌سازی در پرتو وحدت حوزه و دانشگاه ضمن گرامیداشت خاطره شهید دکتر مفتح، گفت: شهید دکتر مفتح با نثار خون خود بین حوزه و دانشگاه وحدت ایجاد کرد و در 34 سال انقلاب شاهد این وحدت در این دو حوزه هستیم.

وی افزود: امروز روز حوزویان و دانشگاهیان است و چیزی که ما را در این رابطه در دنیا بی‌نظیر کرده است وحدت بین این دو و حل تعارض علم و دین است که این مشکل هنوز در کشورهای غربی و شرقی وجود دارد.

حجت الاسلام قریشی تصریح کرد: در دنیای غرب شاهد بودیم زمانی که دین در جامعه حاکم بود علم جایی نداشت و بعد از آنکه علم حاکم شد دین مورد بی‌حرمتی قرار گرفت و هرچه صاحب رشد علم بودیم شاهد جنگ و بی‌هویتی انسان‌ها و خانواده‌ها و اتفاقات عجیب سیاسی و اجتماعی بودیم.

معاون فرهنگی و سیاسی نهاد رهبری در دانشگاه ادامه داد: بعد از انقلاب اسلامی ما نه تنها توانستیم مشکل میان دین و علم را حل کنیم بلکه حالا صاحب ثمرات آن هستیم و این حاصل تلاش دینداران، حوزویان و دانشگاهیان است.

حجت الاسلام قریشی افزود: بسیاری از کشورها در اوایل انقلاب از ما خواستند که دینداری را کنار بگذاریم زیرا استدلالشان این بود که آنها قبلا این بحث را تجربه کرده‌اند و به یک نتیجه نافرجام رسیده‌اند لکن ما توانستیم با ایجاد وحدت بین حوزه و دانشگاه هم در بحث دینداری و هم در بحث علم پیشرفت کنیم و در بسیاری از مشکلات پیروز شویم و امروز هم جمهوری اسلامی با همین آرمان در حال حرکت است.

وی گفت: هدف دشمن ایجاد تفرقه است و با ایجاد شبکه‌های فراوان ماهواره‌ای که تلاش دارند مؤمنان و دانشجویان را نسبت به دین دلسرد کنند ولی خوشبختانه این اتفاقات باعث شد شبهات میان دینداران ما کاهش پیدا کند و پاسخ مستدل دانشمندان ما به کارهای آنها باعث تداوم این راه گردید.

حجت الاسلام قریشی ادامه داد: دانشگاه‌های ما آنچنان که در شأن جمهوری اسلامی است نیست ولی فاصله بسیار زیادی با دانشگاهی که قبل از انقلاب بود گرفته است.

معاون فرهنگی و سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها اضافه کرد: نهاد رهبری در دانشگاه به عنوان نماینده حوزه و دانشگاه تلاش کرده است به عنوان یار و مشاوری مهربان در کنار دانشگاه‌ها باشد.

حجت الاسلام قریشی افزود: در بحث وجود شبهات ما توانسته‌ایم به بیش از 20 هزار شبهه با انتشار 48 هزار کتاب پرسمان پاسخ دهیم که در نوع خودش بی‌نظیر است و در حوزه دینی تمام شبهات پاسخ داده شده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر در دانشگاه بیش از 4 هزار مبلغ آماده به همکاری و حدود 4 هزار امام جماعت در دانشگاه مشغول به فعالیت هستند و همچنین دانشگاه معارف اسلامی در دو رشته و 5 گرایش و 462 دانشجوی ارشد به کار خود ادامه می‌دهد.

حجت الاسلام قریشی تصریح کرد: به خاطر استقبال بی‌نظیر و بسیار عجیب دانشجویان از درس‌های حوزه مراکز آموزش حوزه‌های علمی در دانشگاه‌های استان‌ها تأسیس کردیم تا دانشجویان هم در رشته خود تحصیل کنند و در اوقات فراغت بتوانند از ارائه بیش از 67 واحد درسی استفاده کنند.

وی ادامه داد: نیازهای دینی دانشگاه‌ها بیشتر از این‌هاست و ما اعتراف می کنیم در این راه فعالیت بیشتری را باید انجام بدهیم.

حجت الاسلام قریشی تصریح کرد: دانشگاه از ارکان اصلی نظام است که مقام معظم رهبری با دیدارهای پی در پی با دانشجویان و جلسات منظم با هیئت‌های دانشجویی و دیدار با اساتید این موضوع را به اثبات رسانده‌اند.

وی ادامه داد: بیش از 3500 دانشجو در روز اربعین با مقام معظم رهبری دیدار می‌کنند که این دیدار هر ساله در این روز برگزار می‌شود.

معاون فرهنگی و سیاسی نهاد رهبری در دانشگاه  با اشاره به سخن مقام معظم رهبری در مورد سیاسی شدن دانشگاه‌ها گفت: ما از فعالیت‌‌های سیاسی دانشجویان و دانشگاه‌ها حمایت می‌کنیم البته به شرطی که دانشجویان مورد سوءاستفاده احزاب قرار نگیرند و به فرمایش مقام معظم رهبری دانشگاه‌ها جولانگاه افراد سیاسی نشوند.

حجت الاسلام قریشی افزود: امروز بیش از 260 دفتر هم‌اندیشی در دانشگاه دائر است که در ایام آذرماه به مباحث وحدت حوزه و دانشگاه و کاستی‌هایی که در این رابطه وجود دارد پرداختند و راهکارهای مناسب را به مسئولان ارائه کردند.

وی در رابطه با کرسی‌های آزاداندیشی، تصریح کرد: بیش از هزار کرسی آزاداندیشی در کشور داشته‌ایم که با گزارشی که دریافت کرده‌ایم این کرسی‌ها به صورت بسیار مناسب و خوب برگزار شده است و ما از اینگونه نشست‌ها بسیار استقبال می‌کنیم.

جشن ازدواج 30 هزار دانشجو در مشهد، هدیه رهبری به دانشجویان/ مهلت ثبت نام تا 10 دی

حجت الاسلام قریشی گفت: جشن ازدواج دانشجویی امسال با حضور 30 هزار زوج دانشجو در مشهد مقدس برگزار می‌شود. هزینه این سفر از سوی دفتر رهبری به دانشجویان هدیه شده است.
 
معاون فرهنگی-سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها خاطرنشان کرد: زوج‌ های دانشجو مهلت دارند تا 10 دی ماه در سایت نهاد ثبت نام کنند که از بین ثبت نام شده ها 30 هزار زوج به سفر مشهد اعزام می‌شوند.
 
حجت الاسلام قریشی ادامه داد: کارگاه‌های آموزشی سه روزه برای زوج‌های دانشجو در مشهد برگزار خواهد شد.

معاون نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با بیان اینکه هدف از اعزام این دسته از دانشجویان به مشهد مقدس آمادگی آنها برای ازدواج و همچنین آموختن مهارت‌هایی برای زندگی است، اظهار کرد: طبق آمار ثبت احوال از میان 3000 زوج در ازدواج دانشجویی تا دو درصد آنها به طلاق منجر شده است که این مسئله بیانگر این است که ازدواج در سنین مناسب و با آگاهی می‌تواند به دوام زندگی کمک کند.

حجت الاسلام قریشی با بیان اینکه جلسات متعددی در دانشگاه به منظور کسب مهارت‌های زندگی برای این دسته از دانشجویان در نظر گرفته شده است، اظهار کرد: امیدواریم دانشجویان با آمادگی کافی و کسب مهارت‌های لازم زندگی بتوانند زندگی خوبی را آغاز کنند.
 
نهاد رهبری یکی از اعضای کمیته حقوق دانشجویی
 
وی درباره تشکیل کمیته حقوق دانشجویی گفت: روز گذشته با وزارت علوم جلسه‌ای داشتیم که در این جلسه آیین نامه حقوق و منشور دانشجویی بررسی، و قرار شد که در جلسات آتی نیز این بحث دنبال شود، بنابراین نهاد رهبری نیز یکی از اعضای کمیته حقوق دانشجویی محسوب می‌شود.
 
وی خاطرنشان کرد: نهاد رهبری از ایجاد تشکل‌هایی که قانونی در دانشگاه شکل می‌گیرد حمایت می‌کند و تشکل‌های قانونی باعث بانشاط‌تر شدن و پویاتر شدن دانشگاه‌ها می‌شوند و بعضی از تشکل‌ها که در سابق عملکرد خوبی را از خود نشان نداده‌اند دیگر جایی در دانشگاه‌ها و در بین دانشجویان نخواهند داشت.

معاون فرهنگی-سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها با اشاره به نزدیکی به روز وحدت حوزه و دانشگاه گفت: ‌27 آذر روز وحدت حوزه و دانشگاه است که برنامه‌های متعددی از سوی نهاد رهبری در دانشگاه‌ها برگزار خواهد شد؛ برنامه متمرکز ما با حضور وزرای علوم و بهداشت و مسئولان دفاتر نهاد چهارشنبه، 27 آذر در تالار علامه امینی دانشگاه تهران برگزار می شود.
 
حجت الاسلام قریشی با ارائه گزارشی از وضعیت دفاتر نهاد در دانشگاه‌ها گفت: در حال حاضر 207 دفتر نهاد در دانشگاه‌ها فعال هستند و بیش از 1100 هیئت علمی در دروس معارف در دانشگاه‌ها داریم که توانستیم 70 هزار واحد درسی را توسط این هیئت علمی در دانشگاه‌ها ارائه دهیم.
 
وی گفت: بخش پژوهشی نهاد نیز 48 جلدکتاب پرسمان دانشجویی منتشر کرده که به شبهات دانشجویان پاسخ داده است؛ همچنین در دانشگاه‌ها بیش از 4000 مبلغ داریم که آماده اعزام در مناسبت‌های مختلف به دانشگاه‌ها هستند، در حال حاضر نیز 4000 امام جماعت در مساجد دانشگاه‌ها مستقر هستند.

وی با اشاره به سخن مقام معظم رهبری به منظور گسترش فعالیت‌های کرسی‌های آزاداندیشی در دانشگاه، اظهار کرد: کرسی‌های آزاداندیشی در دانشگاه باید بتواند فعالیت خود را آزادانه انجام دهند تا برخوردها و تعارض اندیشه‌ها موجب تثبیت اندیشه حق شود.

حجت الاسلام قریشی اضافه کرد: در رابطه با 9 دی گرچه به ایام امتحانی دانشجویان برخورد می‌کنیم ولی برای گرامیداشت این روز و برای یادآوری اینکه ملت چگونه در برابر عده‌ای ساختار شکن و قانون‌شکن ایستادند برنامه‌هایی را در نظر گرفته‌ایم.

معاون فرهنگی و سیاسی نهاد رهبری در دانشگاه در خاتمه در مورد مراسم ازدواج دانشجویان، گفت: به خاطر برخورد بحث ازدواج دانشجویی با ماه محرم و صفر اجرای آن را به بهمن‌ماه خواهیم انداخت و دانشجویانی را که در این مراسم شرکت می‌کنند که بالغ بر 30 هزار زوج هستند ضمن اعزام به مشهد مقدس در آنجا به کارگاه‌های آموزشی زندگی به مدت سه روز خواهیم فرستاد.


نظر شما :