دیداررئیس جمهوری بولیوی بارهبرمعظم انقلاب

۰۴ آذر ۱۳۹۴ | ۱۴:۴۵ کد : ۱۶۰۳۰ اینترنت
تعداد بازدید:۴۱۷
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار آقای «اوو مورالس» رئیس جمهوری بولیوی با تجلیل از ایستادگی جذاب و قهرمانانه‌ی بولیوی و برخی دیگر از کشورهای آمریکای لاتین در مقابل زورگویی‌های جبهه‌ی استکبار، سیاست خطرناک آمریکا در دنیا و منطقه‌ی آمریکای جنوبی را تغییر هویت جوانان خواندند و تأکید کردند:
دیداررئیس جمهوری بولیوی بارهبرمعظم انقلاب

باید با تقویت اراده‌ها و افزایش ارتباطات و همکاری‌ها، در مقابل این سیاست سلطه‌جویانه ایستادگی کرد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای ایستادگی در مقابل افزون‌خواهی‌های آمریکای مستکبر را امتیازی مهم و حتی با اهمیت‌تر از ملی شدن صنعت نفت برای بولیوی و آقای مورالس برشمردند و گفتند: ایران اولین کشوری در دنیا بود که با نهضت مردمی و مستقل امام خمینی رحمةالله‌علیه به‌طور کامل از سیطره‌ی آمریکا بیرون آمد و در مقابل معارضه‌های دو امپراتوری شرق و غرب و انواع فشارهای نظامی، امنیتی و اقتصادی آنان ایستادگی کرد.
رهبر انقلاب تأکید کردند: بر همین مبنا، جمهوری اسلامی ایران از هر کس در هر جای دنیا که در مقابل زورگویی و سلطه ایستادگی کند، حمایت می‌کند.
ایشان با اشاره به امکانات و استعدادهای فراوان بولیوی خاطرنشان کردند: این ظرفیت‌ها و همچنین روابط بین دو کشور و زمینه‌های متعدد همکاری می‌تواند در خدمت منافع ملت‌ها و ایستادگی در مقابل زورگویان قرار بگیرد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای پیشرفت‌های اقتصادی بولیوی با هدف تأمین استقلال سیاسی و استقلال اقتصادی را لازم و ارزشمند دانستند و گفتند: علاوه بر این پیشرفت‌های سخت‌افزاری باید به پیشرفت‌های نرم‌افزاری نیز توجه کرد.
رهبر انقلاب، سیاست آمریکا در دنیا و همچنین در منطقه‌ی آمریکای لاتین را تغییر هویت بومیان و جوانان با استفاده از شیوه‌های جدید ارتباطی خواندند و خاطرنشان کردند: اگر آمریکایی‌ها در این سیاست خود موفق شوند و بتوانند فکر جوانان را به «فکر آمریکایی» تبدیل کنند، آنگاه بدون نیاز به کودتای نظامی و اقدامات سخت، بر کشورها مسلط خواهند شد.
ایشان، تقویت هویت بومی و شناساندن ارزش‌ها به جوانان را، راه مقابله با این سیاست آمریکا برشمردند و تأکید کردند: با تکیه به خداوند متعال و با تقویت اراده‌ها می‌توان در این نبرد پیروز شد.
در این دیدار آقای «اوو مورالس» رئیس‌ جمهوری بولیوی نیز با اظهار خرسندی از دیدار رهبر انقلاب اسلامی گفت: ما جنابعالی را پدر و راهنمای همه‌ی انقلاب‌های مستقل و به‌ویژه انقلاب‌های منطقه‌ی آمریکای لاتین می‌دانیم و از سخنان ارزنده، الهام‌بخش و امیدآفرین شما درس‌های فراوانی آموخته‌ایم.
آقای مورالس دخالت‌های آمریکا را مشکل‌ساز خواند و گفت: در ابتدای پذیرش مسئولیتم در پاسخ به هشدار آمریکایی‌ها درخصوص رابطه با ایران، تأکید کردم که ما کشوری مستقل هستیم و برای ارتباط با دیگران از کسی اجازه نمی‌گیریم.
رئیس‌ جمهوری بولیوی با تأکید بر اینکه به آمریکایی‌ها باج نداده و نخواهیم داد افزود: با ملی کردن صنعت نفت بولیوی، استقلال و حاکمیت خود را تثبیت کردیم و به سال‌ها تجاوز غرب پایان دادیم.
آقای مورالس حجم پیشرفت‌ها و خدمات در دوران استقلال بولیوی را چندین برابر دوران وابستگی به غرب دانست و با تأکید بر ضرورت دستیابی به استقلال اقتصادی در سایه‌ی استقلال سیاسی گفت: امروز تولید ناخالص ملی بولیوی به بیش از ۳۶ میلیارد دلار افزایش یافته که در مقایسه با دوران وابستگی، این میزان ۴ برابر شده است.
رئیس‌ جمهوری بولیوی به تجربیات و توانمندی‌های فراوان ایران در بخش‌های گوناگون علمی و فناوری اشاره کرد و افزود: ایران و بولیوی دو متحد تاریخی، فرهنگی و مردمی هستند و امیدوارم روابط دوجانبه در زمینه‌های مختلف گسترش یابد.
آقای مورالس گفت: بولیوی همواره مواضع جمهوری اسلامی را ستایش می‌کند و اطمینان داریم که ایران با ثبات به راه خود ادامه خواهد داد.
رئیس‌ جمهوری بولیوی افزود: بولیوی نیز در سایه‌ی گسترش همکاری‌ها و روابط با کشورهای انقلابی و مقاوم مانند ایران، دارای اقتدار، استقامت و ثبات است.


نظر شما :