دیدار اعضای ستادهای کنگره شهدا با رهبر معظم انقلاب

۱۲ مهر ۱۳۹۵ | ۰۸:۲۳ کد : ۱۶۱۵۷ اینترنت
تعداد بازدید:۵۱۱
بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار اعضای ستاد کنگره‌ی شهدای استان‌های کهگیلویه و بویراحمد و خراسان شمالی که در تاریخ ۵ مهر ۱۳۹۵ برگزار شده بود،در مصلای امام خمینی(رحمه‌الله) یاسوج منتشر شد.
دیدار اعضای ستادهای کنگره شهدا با رهبر معظم انقلاب

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این دیدار، هدف از جنگ نرم و پنهان دشمن را «دور کردن مردم از عرصه‌ی جهاد و مقاومت، بی‌اعتنا کردن آنها به آرمان‌ها و تصرف فضای فکری و روحی کشور» دانستند و خاطرنشان کردند: ملت ایران با مقاومت و ایستادگی خود، قدرت‌های جهانی را در بسیاری از اهدافشان ناکام کرده و سلطه‌گران با ابزارهای فراوان، تبلیغات هنگفت و گویندگان سخن به مزد و همچنین فشارهای اقتصادی، سیاسی و امنیتی، در تلاش برای مأیوس و از صحنه خارج کردنِ ملت هستند.

رهبر انقلاب اسلامی، ترویج یاد و نام شهیدان را یکی از عوامل مهم در مقابله با این برنامه‌ی دشمن و حفظ مقاومت توأم با شوق و طراوت در ملت خواندند و افزودند: امروز نگاهبانی یادِ شهدا یک وظیفه است.

رهبر انقلاب سپس در بیان راه‌های زنده نگه داشتن یاد و راه شهیدان خاطرنشان کردند: یکی از کارهای مهم، «تبیین روحیات و سبک زندگی شهیدان و سابقه و پشتوانه‌ی فکری آنان» است تا معلوم شود شهیدی که مخاطب، از شنیدن فداکاری‌های او به هیجان می‌آید، در قبال مسائل حساسی همچون اسراف، تعرّض و تجاوز به بیت‌المال و اشرافی‌گری چگونه عمل می‌کرده است؟

رهبر انقلاب اسلامی، شهیدان را «قله‌های اخلاق اسلامی» و «الگوهایی برای نسل جوان» دانستند و گفتند: هنرمندان برای نشان دادن سیمای نورانی شهیدان به جوانان، باید به میدان بیایند و با استفاده از شیوه‌های مختلف به‌ویژه هنر نگارش و تولید کتاب‌های کوتاه و خواندنی، واقعیت‌های زندگی شهیدان را بدون اغراق و با قلم زیبا و شیوا بیان کنند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر ضرورت تبیین ابعاد مهم و تشریح‌نشده‌ی جنگ تحمیلی، افزودند: دفاع مقدس جنگی بین‌المللی علیه اسلام و حاکمیت اسلام، و علیه امام بزرگوار بود و یک جبهه و عقبه‌ی گسترده، صدامِ بعثیِ بدبخت و بی‌عقل را پشتیبانی می‌کرد؛ بنابراین جوان امروز باید بداند کسانی که توانستند کشور را از چنین بلیّه‌ای نجات دهند، که بودند و چگونه زندگی می‌کردند.

لزوم تبیین اهداف و آرمان‌های بلند شهیدان، نکته‌ی دیگری بود که رهبر انقلاب اسلامی در بحث «چگونه زنده نگه داشتن یاد شهیدان» به آن اشاره و خاطرنشان کردند: برخی سعی می‌کنند آرمان‌های والای شهیدان را پنهان کنند و دفاع مقدس را در سطح جنگ‌های معمول دنیا و آرمان آن را در حدّ عقب راندن دشمن متجاوز تقلیل دهند.

ایشان با ردّ این نگاه سطحی به دفاع مقدس، آرمانِ شهیدان را «خداوند، اسلام، حکومت اسلامی، اسلام انقلابی و احکام دینی مهمی همچون حجاب» برشمردند و گفتند: این آرمان‌ها در وصیت‌نامه‌های شهیدان آشکارا بیان شده است و علت تأکیدهای امام بزرگوار بر خواندن وصیت‌نامه‌های شهیدان نیز درک جاذبه‌ی فوق‌العاده‌ی این آرمان‌ها در ایجاد شوقِ فداکاری و ازجان‌گذشتگی است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، «صبر و ایثار پدران و مادران شهیدان» را ریشه‌دار در آرمان‌ها و عاملی مهم در شعله‌ور ماندن مقاومت و مبارزه در راه حق دانستند و افزودند: باید از فرصت باقیمانده برای گفت‌وگو با پدران و مادران شهیدان و دست یافتن به جزئیاتی روشن درخصوص خاستگاه، محیط پرورش، موقعیت و طبقه‌ی اجتماعی و جزئیات خلق و خوی شهیدان استفاده کرد.

رهبر انقلاب اسلامی همچنین بر تقویت جنبه‌های محتوایی و تربیتی در کنگره‌ها و یادبودهای شهیدان تأکید کردند.


نظر شما :